Karbon Peeling Uygulamaları

Karbon Peeling Uygulamaları

Karbon Peeling
Cilt gençleştirme amacıyla uygulanan ve son dönemde oldukça popüler olan karbon peeling uygulaması aslında lazer destekli yapılan cilt soyma işlemidir. Daha önce yapılan lazerle cilt soyma işlemlerine göre avantajı ise kişinin cildinde kızarıklık bırakmadan ve günlük hayatını aksatmayan  konforlu bir uygulamadır.
Karbon peeling Q-Switched Nd-YAG lazer ile yapılan bir uygulamadır. Karbon peelingde ilk olarak cilt yüzeyi temizlenir ve cilt yüzeyine karbon içerikli ürün uygulanır. Karbon partikülleri cilt üzerindeki ölü dokuya tutunurken, canlı dokular lazer enerjisinden korunmuş olur. Lazer ışınlarının odaklandığı ve ortadan kaldırdığı karbon partikülleri yanlarında ölü dokuyu da ortadan kaldırmış olur.

Başlıca kullanım alanları?
•    Akne ve akne sonrası iz ve kızarıklıkların azaltılmasında,
•    Cilt lekeleri, çillerin tedavisinde,
•    Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılmasında,
•    Her renk dövmenin silinmesinde kullanılmaktadır.
•    Karbon peeling ile kolajen dokuyu canlandırmak, cildi tazelemek mümkündür. İleri düzeyde bir cilt bakımı sağlar.
•    Lazer epilasyona dirençli kıllara sarartma işlemi uygulanabilmektedir.

Karbon peeling nasıl etkili olur?
Q-switched Nd-YAG lazerin karbonla birlikte uygulanması ciltte ve gözeneklerin içinde ısı ve ses dalgaları etkisinin daha fazla olmasını sağlar. Lazer işlemi cilt yüzeyinden karbonu kaldırırken bir miktar peeling yapar. Isı ve ses dalgaları ciltte ve gözeneklerin etrafında kolajeni artırır. Böylece ciltte toparlanma ve gözeneklerde küçülme gerçekleşir. Ciltte Q-switched Nd-YAG lazer, renk maddesini yani melanini dermiste parçalar ve dolaşımla atılmasını sağlar. Peeling özelliği ile derinin üst tabakasında cilt tonunun ve lekelerin açılmasını sağlar.

Karbon peeling her cilt tipine uygulanabilir.
Yaş, cinsiyet gözetmeksizin herkes için uygulanabilen bu yöntem, ortalama yarım saat sürer ve hemen günlük yaşama dönmenize olanak sağlar. Ağrı ve sızıya yol açmayan, enjeksiyonsuz yapılan yöntemin uygulama sayısı, ciltteki soruna göre en az 1 en fazla 10 seans şeklindedir. Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolajen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırmakta ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırabilmektedir.

Karbon peeling, son yıllarda kozmetik dünyasının dikkatini çeken ve cilt gençleştirme prosedürlerine yeni bir soluk getiren; cildin gençleşmesini, yenilenmesini, cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayan bir işlemdir. Lazer teknolojisi nedeniyle cildin canlı tabakalarına hasar vermeyen bu prosedür, yaz veya kış aylarında rahatlıkla uygulanabilir.
Karbon peeling uygulaması ciltte herhangi bir kabuklanma, yanık  görüntüsü veya tahriş oluşturmamaktadır. İlk uygulamadan sonra bile cildinizdeki aydınlanma ve yenilenmeyi hemen farkedebilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda aktif aknelerin giderilmesine, sivilce izlerinin azalmasına ve siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Karbon peeling işlemi, cilt gençleştirme amacıyla yapıldığında 4 seans yeterli olurken, leke ve çil tedavisi için 8 seanslık tedavileri önermekteyiz. Seans aralıkları ise cildinizin kendini yenileme sürecine göre 7 ile 15 gün arasında değişebilmektedir.
Uygulama esnasında herhangi bir ağrı ve acı söz konusu değildir. İşlem sonrasında hafif bir kızarıklık söz konusu olabilmektedir. Yaklaşık 15-20 dakika sonra bu kızarıklık yok olmaktadır. Hemen akabinde güneş koruyucu kullanarak cildinizi UV ışınlardan korumanız yeterli olacaktır.

Karbon Peeling Uygulamaları