Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi nedir?

Kırışıklık tedavisi, yüzde beliren kırışıklıkları ve ince çizgileri yok etmenin en güvenilir ve en kolay yöntemlerinden biridir.   Çoğu estetik operasyonun aksine kırışıklık tedavisi uygulaması esnasında herhangi bir kesme işlemi gerçekleşmez. Kişi, uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Aynı gün, işlerine kaldığı yerden devam edebilir. Bu uygulama, estetik alan dışında tıbbi amaçlarla da kullanılabilir. Özellikle aşırı terleme, migren ağrıları, diş gıcırdatma ya da servikal distoni gibi kas rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilmektedir.

Kırışıklık tedavisi işlemi nasıl yapılır?

Kırışıklık tedavisi  işleminde, botulinum toksini seyreltildikten sonra direk olarak nöromusküler dokuya enjekte edilir. Enjeksiyon işleminden ortalama 20 dakika öncesinde bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. Uygulama bölgesi temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 15 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında etkisini göstermeye başlar. Bazen nadir de olsa bu süre 5 ya da 7 güne kadar uzayabilir.

 
Kırışıklık tedavisi etki mekanizması nasıl işler?

Kırışıklık tedavisi, cilt altına kas içine enjekte edildiğinde, kaslarda geçici güçsüzlüğe neden olmakta, bunları devre dışı bırakır ve etkisini hemen gösterir. Kendisine geniş bir uygulama alanı bulan bu tedavi kullanıcılarında yararlı etkilere neden olmaktadır. Bu etkiler dediğimiz gibi kişinin cilt yapısına, sorunun büyüklüğüne gibi etkenlere bağlı olarak, geçici bir süre devam eder. Bu etkinin bitmesiyle birlikte kaslardaki kasılma yeniden başlar. Bu yüzden bu tedavi enjeksiyonları yeniden tekrarlanmalıdır. Bunun yanında kırışıklık tedavisinin hangi alanda kullanıldığı da etki süresini uzatabilir. Bazı kozmetik uygulamalar, aşırı terleme rahatsızlığı gibi alanlarda etkisi uzun sürebilir

 

Kırışıklık tedavisi ne zaman etki eder ,ne zaman etkisini kaybeder?

Uygulamada botulinum toksini etkisini enjekte edildikten sonra 3 gün içinde göstermeye başlar. Uygulamanın tam olarak 7-14 gün içinde etkisi görülmeye başlar. Vücuda verilen toksin, vücuttan terleme yolu ile ortalama 8 ay içinde tamamen atılmaktadır. Fakat gözle görülür etkileri kişiden kişiye değişen sürelerde 4-6 ay kadar devam edebilir. 

 

Kimlere uygulanamaz?

Sağlıklı olan erişkinlere her zaman yapılabilir. Özellikle mimiklerini çok kullanan kişilere erken yaşlardan itibaren başlanabilir. Bu sayede çizgilerin derinleşmesine engel olunabilir. Ancak hamile olan kadınlara, emzirme döneminde olan kadınlara kırışıklık tedavisi uygulanmaz. Bunun dışında kas hastalıkları olanlara, kanama hastalığı olan kişilere de uygulanamaz.

Bu işlemi yaptırmayı düşünenler, her şeyi doğru uygulamalı ve bu konu hakkında gerekli bilgilendirmeyi uzmanlardan öğrenmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç ya da başka ilaçlar kullanıyorlarsa, bunları işlem yaptırmadan 1 hafta önce kesmeleri gerekir. Bu konuda doktoruna danışarak en doğru şekilde hareket etmeleri gerekir. Eğer sportif aktivitelerle uğraşıyorlarsa bunlara bir süre ara vermeleri daha uygun olur. Böylece yapılan uygulamada enjekte edilen toksinin vücutta daha hızlı etki etmesine yardımcı olunabilir. Uzmanların tavsiye ettiklerine dikkat edildiği zaman, başarılı bir kırışıklık tedavisi uygulaması yapılabilir. Yüzünüzdeki ince çizgilerden, kaz ayaklarından, size sert ifade veren her türlü kırışıklıktan kurtulmanız mümkün olacak. Özellikle çatık kaş sorunu olan kişiler, daha yumuşak bir yüz ifadesine kavuşabilirler. Bu işlemi yaptırmaya engel bir sorun bulunmuyorsa, anestezi gerekmeden sadece 15 dakika içinde yüzünüzdeki sorunlara elveda diyebilirsiniz.

Uygulamadan sonra iğne giriş yerlerinde çok yakından belli olabilen minik kızarıklık ve şişlikler olabilir, ancak bunlar 1-2 günde tamamen geçer. Hasta uygulamadan hemen sonra günlük aktivitelerine sorunsuz olarak devam edebilir.

 

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kırışıklık tedavisi sıklıkla kas çatıklığı ve kaslar arasındaki çizgiyi gidermek için her iki kaş arasındaki ve göz kenarlarındaki ince kırışıklıkları gidermek için göz kenarlarındaki mimik kaslarına yapılır. Ayrıca alın çizgilerinde de etkilidir. Dudak kenarları ve boyundaki kırışıklıklar için de kullanılabilir ancak önceki bölgeler kadar etkili değildir.

 

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Enjeksiyon yapıldıktan 48 saat sonra etki ortaya çıkmaya başlar ve bir hafta sonunda tam olarak kendini gösterir. İlacın kasın içinde etkili olabilmesi için 1 hafta geçmesi gereklidir. Etki süresi 4-5 aydır. Bu nedenle 6. ay tekrarlanması önerilir. Tekrarlayan enjeksiyonlarda kas uzun süreli kullanılmamaya bağlı zayıflayacağından hem kırışıklık yapma gücü azalacak hem de ilacın yeniden yapılması için gereken süre uzayacaktır. Ayrıca etkili olduğu süre içinde kas çalışmadığı için, kasa bağlı kırışıklık etkisi olmayacak ve deri yaşlanması önemli ölçüde yavaşlayacaktır.

 

Uygulama Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Uygulamanın etkili olması için mutlaka ilacın kas içine verilmesi gereklidir. Doktor tarafından yapılmalıdır. Günümüzde birçok estetik merkezinde bu uygulama yapılmaktadır. Uzman hekim olmayan kişilerin yaptığı operasyonlarda göz kapağı düşüklüğü, kasın anormal kalkması, maske yüz ve kas düşüklüğü riskleri vardır. 

Kırışıklık Tedavisi