Kırışıklık tedavisi nedir?

Kırışıklık tedavisi nedir?

Kırışıklık tedavisinde kullanılan madde Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir proteindir. Uygulanan bölgedeki kasın görevini geçici olarak azaltır veya durdurur. Kas kasılamayınca üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Böylece bu dönem içerisinde cilt kendini toparlama fırsatı bulur. Yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Ayrıca sizi 10 yıl önceki görünümünüze de kavuşturmayacaktır. Uygulama sadece yüzünüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda düzelme sağlar.
 
Kullanım Alanı:
1) Kırışıklık Tedavisi;
• Alın bölgesindeki yatay çizgiler,
• İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler,
• Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması
• Her iki göz yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklar (kazayağı çizgileri),
• Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikâyetinin düzeltilmesi,
• Burun köküne yakın yer alan yatay çizgiler,
• Burun ucunun kaldırılması,
• Üst ve alt dudaktaki dikey çizgiler ( sigara içimi çizgileri ),
• Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması,
• Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi,
 
2) Aşırı Terleme Tedavisi;
Kırışıklık tedavisinde kullanılan ilaç son yıllarda terleme şikâyetinde kullanılmaya başlanmıştır. Aşırı terleme tedavisi özellikle koltuk altı terlemesi, el ve ayak terlemelerinde çok başarılıdır. Yan etkisi neredeyse yoktur. Deriye küçük miktarda ilaç enjekte edilir. Terleme 4-6 ay süreyle kesilir. İş nedeniyle sürekli gömlek ve ceket giymek zorunda olanlarda çok faydalıdır. Terleme tedavisi uygulaması kolay ve etkili bir yöntemdir.
 
Kırışıklık tedavisinin yaş aralığı var mıdır? 
Kırışıklık tedavisinde en iyi sonuçlar 25 yaş ile 65 yaş arasındaki hastalarda görülür. 
 
Kırışıklık tedavisi pahalı bir uygulama mıdır?
Kırışıklık tedavisi estetik ameliyatlar ile kıyaslandığında çok daha ucuz bir uygulamadır.
 
Kırışıklık tedavisi nasıl uygulanır?
Doktor tarafından, clostridium botulinum maddesi çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine enjekte edilir. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden bir ağrı şikayeti oluşmaz. Tüm uygulama 10 dakika sürer.
 
Kırışıklık tedavisinin etkisi ne kadar sürer? 
Uygulamanın etkisi 3-7 gün sonra başlar ve bu etki 4-5 ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça etkisi 9 ay kadar devam edebilir.
 
Kırışıklık tedavisinin zararı var mıdır? 
Kırışıklık tedavisi enjeksiyonları 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde uygulamanın hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir protein tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kırışıklık tedavisi kimler tarafından uygulanmalıdır? 
Kırışıklık tedavisi bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir uygulamadır. Aksi takdirde, hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir.
 
Kırışıklık tedavisi uygulamasının riskleri var mıdır? 
Bu konuda eğitim almış ve deneyimli doktor tarafından yapıldığında uygulamanın riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadir olarak genellikle yanlış uygulamaya bağlı kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir.
 
Kırışıklık tedavisi uygulamasına devam edilmezse kırışıklıklar daha kötüye gider mi?
Hayır. Kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner, hatta eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir.
 
Kırışıklık tedavisi sonrası?
Uygulamasından sonra, 4-5 saat kadar hasta eğilmemeli ve yatmamalı, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeleri fazla ovuşturmamalıdır. 
 

 

Kırışıklık tedavisi nedir?