Kırışıklık ve Dolgu Tedavisi

Kırışıklık ve Dolgu Tedavisi

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ VE DOLGU TEDAVİSİ
 
Doğuştan gelen özelliklerin yanı sıra kişilerin karakterleri de, estetik ihtiyaçlarını belirleyen unsurlar arasında yer alıyor. Kırışıklık tedavisi ve dolguların doğru uygulamalarda büyük bir fark yaratır. Sert mizaçlı insanların kaşlarını çok çatmaları sebebiyle kaş arasında derin bir çizgi oluştuğunu, güleç mizaçlı insanlarda ise dudak kenarlarında ve göz çevrelerindeki çizgilerde geçen yıllarla beraber artış olduğunu gözlemliyoruz. Kırışıklık tedavisi ve dolgunun aynı anda uygulanması sonucunda, oluşmuş olan kırışıklıklarda mükemmel sonuç alıyoruz. 
 
Doğanın baharda yenilenmesinin ardından, kadınlar da erkekler de yaza yenilenmiş olarak girmeyi önemsiyor. Bu yenilenmeye yardımcı olarak kırışlık tedavisi ve dolgu işlemine müracaat ediyorlar. Kırışıklık tedavisi işleminin çok uygun dozlarda, yüz anatomisi iyi incelenerek yapılması ise önem taşıyor. Sürekli kaşlarını çatan bir görüntüye sahip bir kişinin emin olun alnında ve kaş aralığında yatay ve dikey onlarca çizgi oluşur. 
 
Kırışıklık Tedavisi Nedir?
 
Kırışıklık tedavisi genellikle alında,  kaz ayağı ve kaşları çatınca ortaya çıkan çizgiler ve gerdan (dekolte) bölgesi için kullanılan, temel amacı kırışıklıkları ortadan kaldırmak kullanılan bir uygulamadır. Dünyaya tanıtıldığı 1989 yılından bu yana en popüler cerrahi olmayan estetik operasyonların başında gelen bu uygulama, dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta özellikle 40-59 yaş arası kadın ve erkekler arasında tercih edilmektedir. Kırışıklıklarda iki yönlü olarak kullanılır. Birincisi, kırışıklığa sebep olan kası gevşetir, ikincisi ve daha da önemli olanı, kas gevşedikçe, kişi bu kası kullanarak kırıştırma alışkanlığını bırakır. Böylelikle kırışıklıkların daha da ileri boyutlara ulaşmasını engeller. Kırışıklık tedavisinde kullanılan ilacın son zamanlarda kullanımlarına eklenen bir başka bölge ise koltuk altıdır. Özellikle fazla terleyen ya da fiziksel işler ile uğraşanlar için, koltuk altı, elde ve ayaklara uygulanarak,  terlemeleri önler. 
 
Kalıcı Olması İçin Ne Yapmak Gerekir? 
 
Uygulama 4 ay sabit kalır, ancak 4-5 ay arasında etkisi hafif hafif azalmaya başlar. 4-5 ayda bir yaptırmak uygun olabilir. Güneşten korunma önlemlerinin alınması ve nemlendiricilerin kullanılması fazla kırışıklıkların olmasına engel olabilir. Aynı zamanda bu önlemler yapılan kırışıklık tedavisinin ömrünün uzun olmasını sağlar.
  
Kırışıklık Tedavisi ve Dolgu Uygulamasının Farkı Nedir?
 
Kırışıklık tedavisi, yaklaşık 4-5 ay içerisinde etkisi azalarak kaybolur ve bu dönem sonunda uygulama tekrarlanır. Dolgular ise daha çok yüzde hacim kaybı olan bölgelerde tercih edilir. Çok farklı maddelerden üretilen dolgu maddeleri mevcuttur. Bunlar içerisinde bugün en güvenli olduğu bilinen ve normal dokuya benzerliğiyle en doğal sonucu veren hyaluronik asit içeren dolgulardır. Aslında insan vücudunda da bulunan hyaluronik asitin labaratuvar ortamında yüksek teknolojiyle üretilmesi sonucu elde edilen dolgular enjektör içerisinde uygulamaya hazır halde kullanıma sunulmaktadır. Normal insan dokusuna en uyumlu olan, en az reaksiyon ve allerjik etkilere sebep olan hyaluronik asit dolgular uygulandığı bölgede 12-18 ay kadar kalarak etkilerini göstermektedir. 
 
Kırışıklık tedavisi ve dolgunun etkileri ve uygulama alanları birbirinden farklı olmakla birlikte çoğu zaman bir arada kullanılmaktadır. Yüzdeki yaşlanma etkileri bir bütün olarak düşünüldüğünde bu iki uygulama birbirini tamamlayıcıdır ve kombine olarak uygulandığında yüzün bütününü gençleştirirken yüzün estetik üniteleri arasında daha doğal ve yumuşak geçişler elde etmeye olanak verir. 
 
Kırışıklık Tedavisi Ve Dolgunun Kullanım Alanları;
 
Mimik çizgileri yüzün daha çok üst yarısında oluştuğundan kırışıklık tedavisi enjeksiyonlarının en çok uygulandığı yerler, kaş arası, göz çevresi ve alındır. Ancak yüzde, bunlar dışında da uygulama alanları vardır.
Dolgu uygulamalarından en çok faydalanılan bölgeler ise dudaklar, elmacık kemiklerinin üzeri, orta yüz bölgesi, göz altı oluğu, yanak-dudak kenarı arasındaki çizgiler, yanaklar, kaşlar ve çenedir.
 
Neden Dolgu Tercih Ediliyor?
 
Yıllar içinde yaşlanan yüz hem hacim kaybetmekte hem de yerçekiminin etkisiyle bazı yapılar yer değiştirmektedir. Bunun sonucunda da yüzde bazı oluklar, çukurlar ve derin çizgiler oluşur. Bu çizgiler ince mimik çizgilerinden farklıdır. Yüz dolguları, sadece bu çizgileri doldurmak amacıyla değil ayrıca yüzün kaybolan hacmini yerine koyar, dokuları kaldırma (lifting) etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirmiş yapıları tekrar eski yerlerine alır ve hyaluronik asitin cildi canlandırma etkisiyle deri kalitesini ve parlaklığını artırır.
Kırışıklık ve Dolgu Tedavisi