Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

İnsan derisi ışığa geçirgendir. Kıl ise ışığı geçirmez, çünkü içinde bol miktarda bulunan siyah renkli melanin maddesi ışığı emer. Böylece lazer ışığı kıl kökünde oldukça yoğunlaşarak ısı enerjisine dönüşür. Isınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve bu durum kıl kökünün kıl üretme fonksiyonunun kaybolmasına neden olur. Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir. Fakat derinin diğer bölümleri ışığa geçirgen olduğu için, bu bölgelerde ısı yoğunlaşmadığından herhangi bir yan etki görülmez.
 
Lazer yönteminin diğer tedavilere göre avantajı nedir?
İğneli epilasyon ile kıyaslandığında lazer işlemi ağrısız ve oldukça kısa süren bir uygulamadır. Örneğin dudak üstü 1-2, koltuk altı ise 3-5 dakika gibi bir sürede istenmeyen kıllardan temizlenir. Lazer epilasyon geniş bölgelere hatta tüm vücuda aynı seansta uygulanabilir.
 
Lazer epilasyon başarılı mıdır?
Lazer epilasyon uygulamalarında başarılı sonuç elde etmek için cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozu seçilmelidir. Seansların düzenli aralıklarla tekrarlanması, sonucun daha başarılı ve hızlı olmasını sağlamaktadır.
 
Lazer epilasyon güvenli midir?
Lazer tekniği yaklaşık 30-40 yıldır güvenle tıpta kullanılmaktadır. Son 10-15 yıldır da lazer epilasyon yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca lazerin kanser yapıcı etkisi yoktur. Ama yine de Dermatoloji uzmanının kararı olmadan çeşitli ben ve kahve renkli lekelere lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Merkezimizde FDA (Amerikan gıda ve ilaç onay dairesi) ve CE onaylı Alexandrite ve Nd-YAG lazer kullanılmaktadır.
 
Seans aralıkları nasıl belirlenir?
Seans aralıkları uygulama alanına göre değişebilir. Genellikle uygulamalar 4-8 haftada bir yapılır.
 
Lazerle epilasyonun yan etkisi var mıdır?
İşlem sırasında ağrı duyumu kişiye göre değişmektedir. Bu ağrı çoğunlukla dayanılabilir niteliktedir ve genellikle lastik çarpması, iğne dokunması hissi gibi tanımlanır. Seans sonrasında birkaç dakika süren kızarıklık olabilir. Bu yan etkiler geçicidir ve hastaların günlük aktiviteleri etkilemez.
 
Yaz aylarında uygulama yapılabilir mi?
Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Fakat, uygulama yapılacak kişiler hekimin önereceği güneşten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında güneşte kalınmamalıdır. Bronz tene uygulama yapıldığında hem yan etkiler görülmekte, hem de başarı oranı düşmektedir. Yalnız Nd-YAG lazerle bronz tene de uygulama yapılabilir.
 
Tedavi sonrası ne yapılmalıdır?
Lazer epilasyon uygulaması sonrası kızarıklık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon birkaç saatte kaybolur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayabilir. Bölgesel bu reaksiyon için bazı kremler, soğutma işlemi uygulanır. Hastalarımız uygulama sonrası dikkat edilecek hususlar için bilgilendirilir. Uygulama yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmaması ve yüksek faktörlü koruyucu kullanımı önerilir.
 

 

Lazer Epilasyon