Lazer İle Dövme Silme Uygulaması

Lazer İle Dövme Silme Uygulaması

Lazerle dövme silme

Dövme silme tedavisinde Q-swithched Nd YAG lazer kullanılır. Lazer atışları ile dövme boyası (pigmentler) parçalanır ve küçük parçalara ayırılır. Bu küçük parçalar daha sonra vücuttaki bazı hücreler tarafından sindirilerek yok edilir.

Siyah ve lacivert renklerdeki dövmeler lazer ile dövme silme uygulamasına daha iyi yanıt verir. Ancak sarı, pembe, yeşil, mor renkler ve bunların yakın tonları kolay silinemez.
Dövme yapan kişilerin farklı maddeler kullanması nedeniyle tüm siyah renkte dövmeler laser uygulamasına aynı yanıtı vermeyebilir. Tedavi süresi uzayabilir.
Dövme silme uygulaması için en ideal hastalar açık tenli, güneşten bronzlaşmamış, siyah, lacivert renklerde en az bir yıllık dövmesi olan kişilerdir. Eski dövmeler laser tedavisi ile daha kolay silinir.
Amatör dövmelerin silinmesi için 4-6, profesyonel dövmeler için 6-10 seans uygulama yapılması gerekir. Ancak kısa süre önce yapılmış dövmeler için daha çok seans gerekebilir. Seanslar 4-6 hafta aralıklarla yapılır.
Tedaviden önce cilt anestezik kremle uyuşturulur ve işlem sırasında soğuk hava uygulanarak ağrı hissi azaltılır.
Dövme silme uygulaması sırasında dövmenin geçici olarak beyazlaşması lazer uygulamasının etkili olduğunu gösterir.
Lazer tedavisi sonrasında uygulama alanında  kısa süreli (7-14 gün) kanama, su toplaması, kabuklanma görülebilir.
Lazerle dövme silme uygulamasından sonra  antibiyotikli krem, deriyi onarıcı bir krem ve güneşten koruyucu kullanılması gerekir. En az 2 gün süreyle sıcak su, buhar banyosu ve saunadan uzak durulmalıdır. Cilt üzerindeki kabuklanma düzelinceye kadar havuza ve denize girilmemelidir.

 

Lazerle dövme silme işlemi her kişiye ve her bölgeye uygulanır mı?

Lazerle dövme sildirme uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;
Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde (lazer ışınları aynı zamanda kıl köklerini uyarabilir),
Hepatit-B hastalarında,
Hamilelerde,
Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde,
Skar ve açık yaralar üzerine,
Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgelere,
Et beni üzerine,
Burun ve kulak içlerine,
Göz ve kirpik çevresine 

 

Dövmeler tamamen siliniyor mu?

Hayır dövmenin etkilerini 100% oranında gidermek şu an için pek mümkün değil fakat başarı oranı ortalama %90 nispetindedir. Siyah renkte basit dövmelerde başarı hemen hemen ten rengine yaklaşabilir. Burada hastanın tatmini ve mutlu olması ön plandadır. Bazı durumlarda hasta dövmenin silinmesinden ziyade dövmenin algılanmamasını (isim, sembol vs.) önemsemektedir.

 

Dövme sildirme tedavi süreci

Tedavi sürecini; lazerle kalıcı dövme silme / kalıcı dövme sildirme uygulaması, bölgenin yara ve kabuk bağlaması ve iyileşme evresi gibi 3 safhaya ayırabiliriz. Öncelikle lazer marifetiyle silinen dövmeler beyaz bir renk hali alır giderek kırmızıya dönüşür. Bölge sonrasında yara kıvamındadır. 3 – 5 gün içerisinde cilt üzerinde saydam bir kabuk oluşur ve 2 – 3 hafta içerisinde oluşan bu kabuk kuruyarak dökülür. İşlem yapılan bölge kızarık bir görünümdedir bundan sonra artık yaranın iyileşme evresi başlamıştır. Zamanla dövmenin ne kadarlık bir kısmının tahrip olduğu ne kadarlık bir kısmının kaldığı daha iyi görülecektir. 

 

Dövme sildirme seans sayısı ne kadardır?

Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte basit bir dövme 1 veya 2 seans sonunda algılanmayacak kadar belirsizleşir.

 

 Dövme sildirme seans süresi ve seans aralıkları nelerdir?

Seans süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. 5 dk. sürebilen işlemler olduğu gibi saatlerce süren işlemler ve 1 seansın birkaç seansta tamamlandığı tedavilerde olabilir. Seans aralıkları bölgenin durumuna göre belirlenir. Ortalama 2 – 3 ay gibi süreler öngörülür. 

 

Lazerle dövme sildirme öncesi uyarılar 

Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye 2-3 gün sonra başlanmalıdır.

 

Lazerle dövme sildirme sonrası uyarılar 

Uygulama sonrasında tedavi edilen bölgenin üzeri kapatılmaktadır. Uygulama alanı 24 saat süreyle kapalı kalmalı ve su ile temas ettirilmemelidir.
Uygulama alanı günlük olarak nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır.
Uygulama alanı 2 – 3 hafta boyunca kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresince güneş ışınlarına direk maruz kalmamalı ve solaryumdan sakınılmalıdır.
Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)

Lazer İle Dövme Silme Uygulaması