Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle Leke Tedavisi

 

 
Derideki leke problemi, toplumda oldukça sık rastlanmaktadır. Bu lekeler, derinin pigmente lezyonlarıdır. Yani deriye rengini veren ve pigment ismi verilen partiküllerin bölgesel birikimidir. Bu lekeler, herhangi bir fiziksel rahatsızlık oluşturmasa da kişide dış görünüşü etkilediğinden psikolojik problemlere neden olabilmektedir.
 
Cildimizin koyu ya da açık renkte olmasını sağlayan deride bulunan ve melanin adı verilen pigmentlerdir. Bu pigmentlerin homojen dağılımı bir sorun yaratmazken, özellikle görünen bölgelerdeki bölgesel artışları dikkat çekmekte ve bu da kişiyi rahatsız etmektedir.
 
Ciltte Lekelenme Nedenleri Nelerdir?
Melanin pigmentinin belli bölgelerde toplanarak cilt lekelerini oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bir kısmı, güneşin cildimize verdiği hasar, hormonal değişiklikler, ilerleyen yaş, yanlış ürün kullanımı ve yanlış uygulamalar sonucu oluşabilmektedir. Melazma adı verilen lekeler ise çoğunlukla yanaklar, alın ve göz çevresine yerleşim gösterirler. Genellikle yaşlanma, güneşe maruziyet, gebelik ve doğum kontrol ilacı kullanımı gibi hormonal değişiklikler nedeni ile oluşurlar.
 
Lazerle Leke Tedavisinde Hangi Lazerler Kullanılır ve Nasıl Etki Ederler?
Lazer, kısaca yoğunlaştırılmış ışık demetidir. Renkli ya da renksiz oluşu ve hatta hangi renkte olduğu ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bu dalga boyu aynı zamanda ışığın hedefini de belirler. Örneğin bir lazer ışını kırmızı renk tarafından tutulurken, bir başka lazer ışını siyah renk tarafından tutulabilir. Bunu belirleyen dalga boyudur. Bir madde ya da bir doku tarafından tutulan bu ışık enerjisi, tutulduğu yerde ısı enerjisine dönüşerek etki göstermektedir. İşte bu nedenle leke tedavisinde kullanılan lazerlerin hedefi yukarıda sözü edilen melanin pigmentidir. Melanin pigmentini hedef alan bir lazer normal hücreler tarafından tutulmadığından diğer hücrelere zarar vermez.
 
Q-switched Nd:YAG Lazer Nedir?
Q- switched Nd:YAG lazer, 1064 nm ve 532 nm başta olmak üzere farklı dalga boylarında ışınlar üretebilen lazerlerdir. Q-switched lazer teknolojisinin en büyük özelliği; kısa bir sürede son derece güçlü atışlar yapabilmesidir.
 
Q-switched Nd:YAG lazer, lazer ışığını kullanarak, etrafındaki normal dokuya zarar vermeden pigmentleri azaltır ya da yok eder. Melanozomlar lazer ışığına maruz kaldıklarında, vücut tarafından emilen küçük parçacıklara bölünürler. Bu sayede melanin ve melanozom yapıları azaldığından melazmanın rengi açılmakta, sağlıklı ve lekesiz bir cilt görünümü ortaya çıkmaktadır. 
 
Lazerle Leke Tedavisinde Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?
Lazerle leke tedavisi uygulanacak bölgeler güneşten veya bronzlaştırıcı losyonlardan dolayı bronzlaşmış olmamalıdır. Cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını absorbe edebilir ve bunun sonucunda ciltte irritasyon gibi yan etkiler görülebilir.
Lazerle Leke Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Ciltte leke problemi olan tüm hastaların tedavi yapılmasa da mutlaka güneşe maruziyetten kendilerini korumaları mevcut problemin artmaması için gereklidir. Hatta bunu bir yaşam şekli haline getirerek güneş koruma faktörlü kremlerle birlikte güneşin yoğun olduğu mevsimlerde örtücü kıyafetlerden de faydalanarak ek önlemler alınmalıdır.
 
Lazerle Leke Tedavisi Toplam Kaç Seans Uygulanır?
Çiller, yaşlılık lekeleri ve yaygın lekelerin tedavisi için genellikle tek seans yeterli olmaktadır. Bazı lezyonlar tamamen kaybolmayabilir ancak lazerle leke tedavisi uygulamasından sonra renkleri önemli oranda açılır. Bu nedenle nadiren de olsa bazı lekeler için ikinci veya üçüncü seanslar gerekli olabilmektedir.
 
Lazerle Leke Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?
Lazerle leke tedavisinin önemli sayılabilecek bir yan etkisi yoktur. Yara ve enfeksiyon oluşumu çok nadir görülür. Tedavi sonrası güneşe direk maruz kalınması halinde ise tedavi edilen lekelerin tekrarlama olasılığı yükselir.
Lekelerin tekrarlamasını önlemek ve genel olarak ciltte yeni lekelerin oluşmasını engellemek için cildin güneşe karşı gerekli tüm önlemler alınarak korunması önemlidir.
 
 
Lazerle Leke Tedavisi