Q Switch Lazer İle Leke Tedavisi Nedir? Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Q Switch Lazer İle Leke Tedavisi Nedir? Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Q Switched Lazer ile Leke Tedavisi
Vücudumuzda özelliklede yüz bölgemizde çeşitli sebeplerle ve etkenlerle farklı tipde cilt lekeleri oluşmaktadır. Normal cilt renginden daha koyu veya belirgin şekilde oluşan bu cilt lekeleri yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım estetik kozmetik problemlere sebep olmaktadır, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Q-switched Lazerin Leke Tedavisindeki Yeri Nedir?
Q- switched Nd-Yag lazer, 1064 nm ve 532 nm başta olmak üzere farklı dalga boylarında ışınlar üretebilen lazerlerdir. Q-switched lazer teknolojisinin en büyük özelliği; kısa bir sürede son derece güçlü atışlar yapabilmesidir.

Q- switched Nd:Yag lazer, lazer ışığını kullanarak, etrafındaki normal dokuya zarar vermeden pigmentleri azaltır ya da yok eder. Melanozomlar lazer ışığına maruz kaldıklarında, vücut tarafından emilen küçük parçacıklara bölünürler. Bu sayede melanin ve melanozom yapıları azaldığından melazmanın rengi açılmakta, sağlıklı ve lekesiz bir cilt görünümü ortaya çıkmaktadır. Bu lazer sisteminin (Q-switched) çok farklı cilt tiplerindeki lekeler üzerinde etkili olduğu, yapılan klinik çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Q-switched Lazerle Leke Tedavisinin Seans Aralığı Ne Sıklık İle Yapılmalıdır?
Leke tedavileri seansları haftada bir olarak yapılmaktadır. Tedavi süreci minimum 10 seans sürmektedir.  

Q-switched Lazer Leke Tedavisi Sonrasında Hastalarda Neler Gözlemlenir?
Leke tedavisi işlemlerinden sonra hastada hafif bir kızarıklık olmaktadır. Bu kızarıklık birkaç saat içinde yok olmakta, hasta sosyal hayatından kısıtlanmamaktadır.

Q-switched Lazerle Leke Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
Leke tedavisi uygulaması sonrasında sıcak duş almamalı, alkol içerikli temizleyici kullanılmamalı ve güneş koruyucu düzenli kullanılmalıdır.

Q-switched Lazerle Leke Tedavi İçin Hangi Mevsim Uygundur? 
Leke tedavisi işlemi güneş koruyucular düzenli olarak kullanılması durumunda her mevsim uygulanabilir. Tedavi sürecinde solaryuma girilmemelidir.

 

Q Switch Lazer İle Leke Tedavisi Nedir? Hangi Bölgelere Uygulanabilir?