Seanslar Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Seanslar Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Q-Switched Nd-YAG Lazer İle Cilt Yenileme

Kullanım Alanları

Yeni geliştirilmiş ve enerjiyi eşit dağıtan Q-Switched Nd-YAG lazerler, farklı cilt tonlarında, farklı uygulamalarda kullanılmaktadırlar. Q switched Nd-Yag lazerler dermiste kollajeni arttırırken cilt lekelerini yok eder. Cilt lekelerinin yanı sıra dövme ve kalıcı makyajı da silebilmektedirler. Dövme mürekkebi lazer ışığını emdikten sonra çok küçük parçalara ayrılmakta böylece vücudun savunma mekanizmasında bulunan hücreler tarafından yok edilmektedirler.

 

Q-Switched Nd-YAG lazerler ile güneş, yaşlılık, doğum lekeleri ve melazma da (melasma) tedavi edilebilmektedir. Hastada herhangi bir kabuklanma oluşmadan lekeler uygulanan seanslar ile giderek açılmaktadır.

 

Q-Switched Nd-YAG lazerler aynı zamanda cilt yenilemede, gözeneklerin azaltılmasında, yüzdeki yağ dengesinin sağlanmasında, akne ve akne izlerinin tedavisinde de kullanılmaktadırlar. Karbon bazlı losyon ile uygulanan işlem, fototermal etki yaparak cildin yenilenme sürecini harekete geçirir.

 

Seans Aralığı Ne Sıklıktadır?

Seanslar dövme tedavilerinde 4-6 haftada bir, diğer tedavilerde ise haftada bir uygulanır. Dövme tedavileri ortalama 3-6 seans, leke, cilt yenileme ve akne tedavileri 10 seans sürmektedir.

 

Seans Sonrası Hastalarda Ne Gözlemlenir?

Seans sonrasında dövme üzerinde kabarma bazen içi su dolu kabarcık ve kabuklanma oluşabilmektedir, ancak bu durum hiçbir iz bırakmadan kaybolmaktadır.

Leke ve cilt yenileme işlemlerinden sonra hastada hafif bir kızarıklık olmaktadır. Bu kızarıklık birkaç saat içinde yok olmakta, hasta sosyal hayatından kısıtlanmamaktadır.

 

Seanslar Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Dövme hastaları tedavinin yapıldığı gün banyo yapmamalıdırlar. Uygulamalar boyunca güneşten korunmalıdırlar. Leke ve cilt yenileme hastaları uygulama sonrası sıcak duş almamalı, alkol içerikli temizleyici kullanmamalı ve güneşten koruyucularını düzenli kullanmalıdırlar.

 

Tedavi İçin Hangi Mevsim Uygundur?

Tedaviler her mevsim uygulanabilir. Güneşten koruyucular özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Solaryuma girilmemelidir.

Seanslar Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?