Thulium Lazer ile Tedavi nasıl gerçekleştirilir?

Thulium Lazer ile Tedavi nasıl gerçekleştirilir?

THULIUM LAZER LEKE TEDAVİSİ

Thulium Lazer ile Tedavi, 1927 nm dalga boyu ile çalışan bir fraksiyonel lazer sistemi olan Thulium cihazı ile gerçekleştirilen ve lazer teknolojisinin gelmiş olduğu üst seviyede imkanları sunan tedavi uygulamalarını ifade etmektedir. Medikal estetik doktorlarının olumlu sonuçlar sağlama konusunda gösterdiği başarıdan ötürü farklı problemlere yönelik birçok tedavide uygulamayı sıklıkla tercih ettiği Thulium Lazer teknolojisi sağladığı memnuniyet verici sonuçlar sebebiyle hastalar arasında da yaygın şekilde bilinir hale gelmiştir.

 

Thulium lazer hangi tedavilerde kullanılır?

Thulium lazeri güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, melazma denilen; özellikle kadınlarda görülen ve tedavisi güç olan düzensiz şekilli renk koyulaşmaları şeklinde oluşan lekelenme tablolarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle leke tedavisinde kullanılan thulium lazer lekelerin giderilmesi konusunda oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Sadece leke tedavisi değil ince kırışıklıklar, yara izleri, sivilce izleri, cildin sıkılaşması gibi uygulamalarda da kullanılır.

 

Thulium lazerin prensibi nedir?

Uygulama sırasında üst deri ile alt deri arasındaki birleşim tabakasına etki eder. Makrofaj denilen melanositleri hedefleyerek bu bölgede mikro hasarlanmalar yapar. Derinin kendini tamir etme prensiplerine dayanan bir çalışma sistemine sahiptir.

 

Thulium lazerin avantajları nelerdir?

Thulium lazerin leke tedavisinde kullanılan diğer lazer sistemlerine üstünlüğü ise yan etki riskinin çok daha az olması, uygulamasının daha pratik olması ve çok daha az sayıda seans gerektirmesi şeklinde sıralanabilir. Thulium lazer uygulamaları, tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi uzmanlar tarafından uygulanması gereken önemli bir işlemdir.

 

Thulium Lazer ile Tedavi nasıl gerçekleştirilir?

Doktor tarafından gerçekleştirilen muayene sonucunda izlenebilecek tedavi yöntemleri hastaya seçenek olarak sunulmaktadır. Uygulama esası olarak Thulium Lazer ile Tedavi amaçlı gerçekleştirilen tüm işlemlerde problemli cilt alanı üzerinden lazer cihazının bağlı olduğu başlık ile geçiş yapılmakta ve probleme yönelik iyileştirici etki göstermesi istenen hücre hareketleri tetiklenmektedir. Farklı faydaları amaçlayan işlemlere ve cilt probleminin niteliklerine bağlı olarak tedavi kapsamına göre cihazda yer alan atım, dalga boyu, tarama alanı, akım gücü gibi teknik seçenekler belirlenmektedir. Temiz cilt üzerine gerçekleştirilen uygulama öncesinde hastanın talebine bağlı olarak lokal anestezi yapılabilmektedir. Lokal anestezinin etkisini göstermesi için 20 dakika kadar beklenmektedir. Tedavinin kapsamı Thulium lazer cihazı ile gerçekleştirilen işlemin süresini belirlemektedir ancak genellikle problemli cilt alanları üzerinden geçiş yapılması için gereken süre 1 saati geçmemektedir. İşlem sırasında cildin dış katmanı üzerinden verilen lazer enerjisi ile cilt altında istenilen hücre hareketleri tetiklenmektedir. Güneş lekelerinin iyileştirilmesinde güneş lekelerine sebep olan melanin pigmentinin yoğun toplandığı alanlarda veya çil ve doğum lekesi gibi cilt problemlerinde kişinin sorunlu alanlarda hücre yenilenmesi elde etmesi sağlanmaktadır. Yaşlanma karşıtı (anti-aging) tedavi yaklaşımlarında, hafif kırışıklıkların toparlanmasına yönelik uygulamalarda sorun yaşanan bölgelere çekilen iyileştirici hücreler sayesinde dokuda yoğunlaşan kolajen ve elastin sentezi işleyişleri ile cildin dış katmanı üzerinde olumlu etkiler elde edilmektedir. Cilt çatlaklarının, kılcal damar problemlerinin, akne ve yanık sonucu ciltte kalmış izlerin tedavilerinde, lazer enerjisi yoluyla yapılan müdahale sonucu iyileştirici hücreler alana çekilerek ilgili bölgede onarım sağlanmaktadır.

 

Thulium  Lazer Uygulama ve Tedavi Süreci

Cildi aydınlatma etkisi sebebi ile BB lazer olarak da bilinir. Uygulaması kolay bir yöntemdir. Lokal anestezi kremleri uygulandıktan sonra lazer işlemi yapılır. İşlem sırasında bir miktar ağrı ve hafif yanma hissi olabilir. Bu his en fazla bir saat sürer ve ertesi gün hasta günlük yaşantısına rahatça devam edebilir.

Uygulama bölgelerinde nokta nokta kahverengi şekilde minik kabukçuklar oluşur, bu kabukların uygulama sonrasında kesinlikle koparılmaması gerekir. Bu noktalar yaklaşık bir hafta, on gün içerisinde vücuttan kendiliğinden atılırlar ve bunların yerinde tamir olmuş ve aydınlık bir deri oluşmaya başlar.

 

Thulium Lazer tedavisi yaptıranlar hangi alanlarda fayda görür?

Thulium Lazer ile tedavi:

Güneşin zararlı ışınlarının oluşumunda belirgin rol oynadığı güneş lekeleri (melazma) başta olmak üzere, kişinin hormon yapısında meydana gelen değişiklikler ve yaşlanma sonucu metabolizmada yaşanan değişimler sebebiyle de oluşabilen lekelenmelerin giderilmesinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Genetik bir özellik olarak ön plana çıkan ve mevsimsel olarak belirginlik kazanan çillerin istenmemesi durumunda silik hale getirilerek giderilmesini sağlamaktadır.

Doğum lekeleri olarak bilinen ve cilt üzerinde doğuştan var olan lekelerin giderilmesinde çözüm olabilmektedir.

Yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkma süresini ertelemekte ve yaşlanma karşıtı (anti-aging) etkiler sunmaktadır.

Dolgu ve iple yüz germe uygulamaları gibi diğer medikal estetik müdahalelere gerek duyulmayan hastalarda var olan hafif kırışıklıkların giderilmesini ve cildin toparlanmasını sağlamaktadır.

Akne problemi yaşamış ve yaşamakta olan hastaların cilt dokusunda yer eden akne izlerinin iyileştirilmesine ve bu sayede ciltte pürüzsüz bir görüntü elde edilmesine katkı göstermektedir.

Kişinin cilt dokusunda daha derin katmanlara etki etmiş olması sebebiyle yanık doku iyileştikten sonra cilt üzerinde deforme olmuş görüntü oluşturan yanık izlerinin tedavisinde etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Cildin elastikiyetinin yetersiz kaldığı ve hamilelik, ergenlik, ani kilo alıp verme gibi cilt dokusunun değişime uğradığı durumlarda oluşan çatlak (stria) görüntüsünün azaltılarak ortadan kalkmasında etki sağlamaktadır.

Genetik yatkınlığın ön plana çıktığı bir cilt problemi olan kılcal damar oluşumlarında istenmeyen görünümlerin giderilmesinde fayda göstermektedir.

 

Thulium Lazer ile Tedavi riskli midir?

Medikal estetik alanında gerçekleştirilen uygulamalar tıbbi müdahalelerdir ve bu alanda uzmanlığa sahip olmayan kişiler tarafından profesyonel olmayan ortamlarda, güvenilir olmayan malzeme ve cihazlar ile gerçekleştirilen her tür uygulama hasta açısından risk oluşturmaktadır. Tedaviye yönelik gerekli muayenelerin yapıldığı, uzman bir doktor gözetiminde ilerletilen ve hastanın doktorun tavsiyelerine uyduğu bir tedavi süreci risklerin ortadan kaldırılmasında en önemli unsur olmaktadır.

Thulium Lazer ile Tedavi nasıl gerçekleştirilir?